K návštěvě Expozice čarodějnických procesů vstup na radniční věž zdarma
 Místo

K návštěvě Expozice čarodějnických procesů vstup na radniční věž zdarma

Kultura a historie
TOP
50 bodů

Expozice čarodějnických procesů

V Expozici čarodějnických procesů nahlédnete za oponu děsivého, ale zároveň fascinujícího období šumperských dějin, kdy město zasáhly procesy s domnělými čarodějnicemi.

Stálá expozice, která dokumentuje neblaze proslulé inkviziční procesy v letech 1679–94, které otřásly dějinami města Šumperka a blízkého okolí se nachází ve sklepení Evropského domu setkávání, nebo-li v tzv. Geschaderově domě.

Prostřednictvím audioprůvodce guidePORT™ uslyšíte hlas samotného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který Vás expozicí provede. Není bez zajímavosti, že právě v tomto domě v 17. století bydlela rodina Heinricha Peschkeho, právě on a jeho žena Marie se stali nejstatečnějšími oběťmi Bobligova řádění. Více však už v samotné expozici…

Geschaderův dům je také jedním ze zastavení na „Čarodějnické cyklotrase“ vedoucí po stopách čarodějnických procesů od Mohelnice přes Šumperk až do Zlatých Hor.

Délka prohlídky trvá cca 40 minut. Každý účastník obdrží po zaplacení vstupenky průvodcovský systém guidePORT™, ze kterého se dozví zajímavosti o čarodějnických procesech z 2. poloviny 17. století i o samotné expozici. Sklepení je vybudováno tak, aby se zde návštěvník mohl pohybovat sám a přecházet z jednotlivých prostor do druhých bez doprovodu průvodce.

Mimo uvedené období, tj. od začátku října do konce května, lze pro skupiny objednat prohlídku ve dnech pondělí až pátek v době provozu úřadu min. 14 dní předem u p. Miroslava Hufa na tel. čísle 583 213 721 nebo 721 346 527 a na e-mailu expozice@sumperk.cz.

Vytvoření expozice Čarodějnické procesy bylo realizováno v rámci projektu „Čarodějnickou cyklotrasou po česko-polském příhraničí“.